PANHARD VBL
TECHNICKÉ ÚDAJE :
 Dĺžka3 700 mm (3910 mm)
 Šírka2 020 mm
 Výška1 700 mm
 Svetlá výška370 mm
 Rozchod kolies1 693 mm
 Rázvor náprav2 490 mm (2 705 mm)
 Maximálna hmotnosť3 590 kg
 Výkon motora70 kW
 Maximálna rýchlosť :
  - na ceste95 km/h
  - pri plavbe5 km/h
 Dojazd600 km

   Koncom 70. rokov francúzka armáda požadovala ľahké obrnené vozidlo s hmotnosťou do 3500 kg. V roku 1983 boli zahájené skúšky s vozidlami firiem Renault a Panhard. Armáda sa rozhodla pre Panhard a vozidlo dostalo označenie VBL (Vehicule Blindé Léger). V roku 1988 boli dodané prvé vozidlá pre vojenské skúšky v rôznych klimatických podmienkach. Sériová výroba vozidiel začala v roku 1990.

   Technický popis

   Korba vozidla je zvarená z oceľových tvrdených plátov s hrúbkou 5 až 11,5 mm. Pancier poskytuje ochranu proti munícii kalibru 7,62x39mm(Kalašnikov). Vozidlo má dobrú ochranu aj proti účinkom protipechotných mín. Vozidlá pre francúzku armádu sú vybavené ochranou proti účinkom zbraní hromadného ničenia. Vodič a veliteľ sedia vedľa seba a majú k dispozícii bočné dvere. Nad nimi je dvojica príklopov. Ďalší priklop je v prepravnom priestore, ktorý je prístupný zadnými dverami. Okrem štandardnej verzie existuje aj predĺžená verzia, ktorá má naviac štvrtý strešný príklop.
   Vozidlo má pohon 4x4 s motorom a prevodovkou umiestnenými v prednej časti. Vozidlo poháňa motor Peugeot XD3T, ktorý je spojený s automatickou trojstupňovou prevodovkou. Všetky štyri kolesá majú nezávislé pruženie.

   Verzie

Bojová protitanková verzia má trojčlennú posádku, ktorú tvorí veliteľ, vodič a strelec systému MILAN. Výzbroj tvorí guľomet kalibru 7,62mm a odpaľovacie zariadenie systému MILAN s termovíznou kamerou MIRA. Odpaľovacie zariadenie je umiestnené pred zadným príklopom, ale po demontáži je použitelné aj mimo vozidla.
Prieskumná a spojovcia verzia má dvoch členov posádky, vodiča a veliteľa, ktorý obsluhuje dve rádiostanice. Vzadu je miesto aj pre tretieho člena posádky. Výzbroj tvorí guľomet kalibru 7,62mm.
Veliteľské vozidlo pre veliteľov jednotiek. Vo vozidle je sklopný stôl a mapy, sklopná pracovná doska a tri širokopásmové rádiostanice pre spojenie s nadriadenými a podriadenými jednotkami a letectvom.
Vozidlo s PTRS TOW. Vozidlo je vyzbrojené odpaľovacím zariadením striel TOW s termovíznym zameriavačom a guľometom kalibru 7,62mm.
Vozidlo s PTRS HOT.Vozidlo je vyzbrojené odpaľovacím zariadením striel TOW a guľometom kalibru 7,62mm.
Vozidlo s rádiolokátorom RASIT pre sledovanie pozemných cieľov. Vozidlo má trojčlennú posádku.
Bojové vozidlo. Vozidlo je určené pre palebnú podporu a prieskum. Výzbroj tvorí 40mm automatický granátomet alebo 12,7mm guľomet M2.
Delostrelecká pozorovatelňa. Prieskumné vozidlo na zisťovanie cieľov pre delostrelectvo. Vozidlo je vybavené prijímačom GPS a zameriavačom s laserovým diaľkomerom CILAS.
Vozidlo palebnej podpory s 12,7mm guľometom v uzavretej otočnej veži.
Pozorovacie a prieskumné vozidlo. Je vybavené systémom ISIST s TV a termovíznou kamerou , ktorý umožňuje pozorovanie cez deň i v noci.
Protilietadlové vozidlo. Je vybavené odpaľovacím zariadením ALBI pre dvojicu protilietadlových riadených striel MISTRAL.
Vozidlo s prehľadovým rádiolokátorom na vyhľadávanie vzdušných cieľov. Používa sa v spolupráci so samohybnými raketovými a kanónovými protilietadlovými prostriedkami. Anténa radaru je umiestnená na výsuvnom ramene.
Vozidlo so systémom HOT-ATM. Vozidlo má otočnú vežu s dvomi odpaľovacími zariadeniami pre streli HOT. Medzi kontajnermi so strelami je na výsuvnom ramene zariadenie s TV a termovíznou kamerou a laserovým diaľkomerom.

   Použitá literatúra
ATM č.3/1999; Panhard VBL

  « SPÄŤ Fotoalbum »