ALIGÁTOR

TECHNICKÉ ÚDAJE :
 Dĺžka4 220 mm
 Šírka2 200 mm
 Výška2 570 mm
 Svetlá výška375 mm
 Maximálna hmotnosť6 700 kg
 Výkon motora141 kW
 Maximálna rýchlosť :
  - na ceste120 km/h
  - pri plavbe6 km/h
 Dojazd660 km

   Ľahký obrnený automobil ALIGÁTOR s náhonm 4x4 začala vyvíjať firma TRANSMISIE v roku 1992. V roku 1993 bolo vozidlo ponúknuté potenciálnemu výrobcovi ZŤS TEES, a.s. Martin. Dňa 30.4.1997 bol prototyp predstavený zástupcom generálneho štábu Armády SR. Svetovú premiéru mal na výstave IDET 97. Pri vývoji tohto vozidla boli zohľadnené normy NATO, čo ho robí plne kompatibilné s podobnými prostriedkami západných armád.

   Technický popis

   Vozidlo má samonosnú pancierovú karosériu. Priestor posádky je plne klimatizovaný a vybavený filtroventilačným a protipožiarnym zariadením. Okrem vodiča a veliteľa je možné prepravovať vo vozidle ďalšie štyri osoby. Vodič a veliteľ majú k dispozícii vlastné dvere, vzadu sú veľké jednokrýdlové dvere a na streche je prielez s poklopom. Zadné dvere sú vybavené priezorom a strieľňou s vymeniteľnými vložkami pre rôzne zbrane. K výhľadu z vozila slúži dve predné a dve bočné okná s nepriestrelným sklom. Vodič má k dispozícii aj periskop. Sklá aj karoséria odolávajú strelám ručných strelných zbraní do kalibru 7,62 mm a črepinám delostreleckých granátov. Odolnosť je možné zvýšiť inštaláciou oceľových alebo keramických dosiek prídavného pancierovania. Dvojitá podlaha zvyšuje ochranu pred účinkami mín. V zadnej časti vozidla je možné umiestniť na každej strane trojhlavňový vrhač dymových granátov.
   Pohonnou jednotkou je preplňovaný vznetový radový šesťvalec s priamym vstrekovaním DEUTZ BF6M 1010. Priemerná spotreba paliva sa pohybuje okolo 20 l/100 km. Automatická prevodovka firmy Renk tvorí s motorom jeden celok. Rozvodovky a riadenie s posilňovačom je od firmy ZF. Všetky kolesá majú kotúčové brzdy. Kolesá s bezdušovými pneumatikami Michelin majú vložky pre núdzový dojazd. Všetky kolesá sú napojené na centrálny systém ovládania tlaku.

   Verzie

ALIGÁTOR PVS - pojazdné veliteľské stanovište. Je určené zabezpečenie spojenia na stupni prápor- brigáda. Výbavu tvoria rôzne rádiostanice a posádka má 4 členov (vodič, veliteľ a dvaja spojári).
ALIGÁTOR PCM - policajná verzia. Má špeciálnu výbavu, ktorou je svetelné a zvukové výstražné zariadenie, špeciálny nárazník na prednej časti na odstraňovanie pouličných zátarasou a prednú strieľňu medzi vodičom a spolujazdcom.
ALIGÁTOR PSO - vychádza z verzie PCM a je určený pre požitie v mierových silách (KFOR, SFOR a podobne). Okrem vodiča môže prepravovať ďalších päť osôb. Na strechu je možné umiestniť guľomet kalibru 7,62 mm.
ALIGÁTOR PPS - pozorovacie prieskumné stanovište. Vozidlo má na streche vežu MBK-2 od firmy MOWAG. Veža je vybavená denným pozorovacím prístrojom a termokamerou FORTIS, ktorú je možné použiť aj mimo vozidla. Na  obranu slúži externe lafetovaný guľomet MAG kalibru 7,62 mm, ktorý je ovládaný zvnútra vozidla. Guľomet má námer -12° až +20°.
ALIGÁTOR ŽV - vozidlo je ženijnou aplikáciou verzie PVS prispôsobenou k vykonávaniu všeobecného a podrobného prieskumu s možnosťou detekcie kovu. Vozidlo má integrovaný návesný detektor kovu a súpravu ženijného vybavenia s príslušenstvom.

   Použitá literatúra
APOLÓGIA č.7/1997; ALIGÁTOR, autor: por.Ing. Daniel Suchý
ATM č.7/2000; ALIGÁTOR

  « SPÄŤ Fotoalbum »