WIESELTECHNICKÉ ÚDAJE :
WIESEL 1 TOWWIESEL 2 (transportný)
 Dĺžka3 310 mm4 200 mm
 Šírka1 820 mm1 850 mm
 Výška1 900 mm2 100 mm
 Svetlá výška300 mm300 mm
 Bojová hmotnosť2 780 kg4 100 kg
 Výkon motora64 kW81 kW
 Maximálna rýchlosť :70 km/h70 km/h
 Dojazd300 km550 km

   Prvé prototypy tohoto vozidla vznikli v druhej polovici sedemdesiatich rokov minulého storočia z iniciatívy firmy Porshe. Ozbrojené sily vtedy o vozidlá neprejavili záujem. Koncom osemdesiatich rokov vznikla potreba ľahkých pancierovaných vozidiel pre jednotky rýchleho nasadenia. Koncom roku 1987 prebehli úspešne skúšky modernizovaného vozidla Wiesel. O rok neskôr bola zahájená výroba vozidiel Wiesel TOW a Wiesel MK20. V roku 1992 bol na veľtrhu Eurosatory predstavený model modernizovanej a predĺženej verzia vozidla Wiesel. Toto vozidlo dostalo označenie Wiesel 2.

   Technický popis

   Wiesel je výsadkové pancierové vozidlo pre dvoj alebo trojčlennú posádku. Pancier vozidla odoláva strelám štandartných pechotných zbraní a črepinám granátov. V prednej časti sedí vpravo vodič a vľavo je umiestnený motor. Motor je päťvalcový, radový, vodou chladený, vznetový, preplňovaný VW-AUDI s objemom 2000 cm2. Automatická trojstupňová prevodovka ZF je vybavená dvojrýchlostným reduktorom. Motor s prevodovkou tvorí kompaktný celok, ktorý je možné aj v poľných podmienkach vymaniť v priebehu 15 minút.
   Tri pojazdové kolesá sú odpružené torznými tyčami a prvé na každej strane má hydraulický tlmič. Zadné napínacie koleso je zároveň aj pojazdovým. Pás je široký 200mm a má demontovateľné gumové pätky. Palivová nádrž s objemom 80 litrov je umiestnené na zadnom pancieri z vonkajšej strany. Na komunikáciu slúži dve rádiostanice SEM-35. Sú umiestnené v strede vozidla, tak, aby ich mohol obsluhovať každý člen posádky.
   Wiesel TOW je protitanková verzia, ktorá má na strope odpaľovacie zariadenie pre rakety TOW. Posádku má troch členov. Odmer zbrane je ±45° a námer ±10°.
   Wiesel MK20 je vyzbrojený 20 mm rýchlopalným kanónom MK 20 DM6 v streleckej veži E6-II-A1. Účinný dostrel je 2000 m. Odmer zbrane je ±110°a námer -10°až +45°.
   Wiesel 2 sa odlišuje pridaní jedného páru pojazdových kolies a predĺžením korby. Výzbroj tvorí diaľkovo ovládaná vežička Wegmann s guľometom kalibru 7,62 mm. Vozidlo môže prepravovať sedem vojakov. Pohonná jednotka je pôvodná so zvýšeným výkonom.

   Verzie

WIESEL 1 TOW - vozidlo je určené na ničenie tankov, obrnených vozidiel a iných odolných cieľov protitankovými riadenými strelami TOW.
WIESEL 1 MK20 - je vozidlo paľebnej podpory vyzbrojené automatickým 20 mm kanónom.
WIESEL 1 ATM - Vozidlo je vybavené výsuvnou plošinou s TV kamerou, termovíznym systémom a laserovým diaľkomerom. Výzbroj môžu tvoriť dve odpalovacie zariadenia striel HOT, alebo jedno odpaľovacie zariadenie a 20 mm kanón.
WIESEL 1 BTM 208 - je vybavený jednomiestnou streleckou vežičku s guľometom kalibru 7,62 mm alebo 12,7 mm, otočnú o 360°. Po jej obvode je šesť pozorovacích periskopov.
WIESEL 2 - obrnený transportér je základná vezia vyzbrojená diaľkovo ovládaným guľometom kalibru 7,62 mm. Okrem dvojčlennej posadky môže prepraviť päť vojakov.
WIESEL 2 OZELOT - je súčasťou protilietadlového systému krátkeho dosahu LeFlaSys. Vozidlo je vybavené odpaľovacím zariadením ASRAD so štyrmi strelami STINGER.
WIESEL 2 vozidlo pre prieskum a riadenie paľby - je tiež súčasťou protilietadlového systému krátkeho dosahu. Je vybavené rádiolokátorom HARD. Posádka je dvojčlenná a môže spolupracovať so siedmimi vozidlami OZELOT.
WIESEL 2 - mobilné veliteľské centrum je vybavené moderným počítačovým informačným systémom, spojovacími a navigačnými prostriedkami
WIESEL 2 - obrnená ambulancia môže prepraviť dvoch sediacich a jedného ležiaceho pacienta s jedným zdravotníkom.
WIESEL 2 - mínometné vozidlo má na zadnej časti 120mm mínomet so špeciálnym záklovým zariadením. Pri nabíjaní sa hlaveň sklopí do vodorovnej polohy a nabíjač ukrytý vo vozidle vloží granát. Potom sa hlaveň sklopí do nastaveného námeru.
WIESEL 2 - muničné vozidlo pre zásobovanie výsadkových jednotiek. prepravovaná kapacita 21 striel TOW alebo HOT, alebo 50 mín kalibru 120 mm.
WIESEL 2 - prieskumné ženijne vozidlo

   Použitá literatúra

ATM č.4/1998; WIESEL a WIESEL 2, autor: Ing. Jan Martinec
ATM č.6/2001; Obrnená vozidla řady WIESEL

  « SPÄŤ Fotoalbum »