9K31 STRELA-1


TECHNICKÉ ÚDAJE :
 Dĺžka5 700 mm
 Šírka2 262 mm
 Výška :
  - pochodová poloha2 620 mm
  - bojová poloha3 360 mm
 Svetlá výška430 mm
 Hmotnosť7 000 kg
 Výkon motora103 kW
 Maximálna rýchlosť :
  - na ceste90 km/h
  - pri plavbe10 km/h
 Dojazd750 km

   Na prelome päťdesiatich a šesťdesiatich rokov dvaciateho storočia nastal prudký rozmach raketových zbraní. Armády zaraďovali do výzbroje rôzne typy rakiet na úkor klasických zbraní. V tomto období vznikol aj samohybný protilietadlový komplet 9K31 Strela-1 (kód NATO SA-9 GASKIN). Bol určený na boj s lietadlami v rámci prvosledových jednotiek. Tento protilietadlový komplet používali všetky armády Varšavskej zmluvy.

   Technický popis

   Zbraňou protilietadlového kompletu bola jednostupňová raket 9M31 na tuhé palivo s pasívnym infračerveným navádzaním. Tá bola uložená v prepravnom kontajneri, ktorý zároveň slúžil ako odpaľovacie zariadenie. Štyri kontajnery s raketami boli umiestnené na odpaľovacej lafete otočnej vežičky. Ďalšie dva kontajnery boli prepravované na výklopných držiakoch, ktoré slúžili zároveň ako montážna plošina pri opätovnom nabití. Strelec sedel v strede vežičky za pancierovým sklom. Na zameriavanie slúžil optický zameriavač, ktorý umožňoval použitie kompletu iba cez deň a za dobrej viditeľnosti. Celá rampa s kontajnermi sa dala sklopiť dozadu nad motorový priestor, čím sa znížila výška vozidla pri presune.
   Zbraňový komplet bol umiestnený na osvedčenom ľahkom kolesovom obrnenom transportéri BRDM-2. Bolo to vozidlo s pohonom 4x4 a s možnosťou plavby. Na pohon slúžil zážihový osemvalec GAZ-41. Všetky kolesá boli napojené na centrálny systém dohusťovania. Táto verzia, na rozdiel od statných BRDM -2, nemala dva páry pomocných kolies, ktoré sa vysúvali medzi prednou a zadnou nápravou. Korba vozidla bola zvarená z oceľových plátov s maximálnou hrúbkou 14 mm. Do vozidla sa vstupovalo dvomi príklopmi nad miestom vodiča a veliteľa. Výhľad z vozidla umožňovali dve čelné okná, ktoré mohli byť zakryté sklopnými pancierovými príklopmi s malými priezormi. Vozidlo bolo vybavené aj 12 malými periskopmi. Proti zbraniam hromadného ničenia malo vozidlo filtroventilačný systém. Trojčlenná posádka sa dorozumievala cez tankohovorové zariadenie R-124. Vozidlo bolo vybavené rádiostanicou R-123.

   Použitá literatúra
ATM č.8/1999; 9K31 "STRELA-1", autor: Ing. Jan Martinec

  « SPÄŤ Fotoalbum »