M8 AGSTECHNICKÉ ÚDAJE :
 Dĺžka celková8 850 mm
 Dĺžka korby6 080 mm
 Šírka celková2 620 mm
 Výška celková2 580 mm
 Svetlá výška410 mm
 Bojová hmotnosť
(podľa stupňa odolnosti)
18 050 až 23 590 kg
 Výkon motora427 kW
 Maximálna rýchlosť72 km/h
 Dojazd450 km

   Ľahký tank M8 AGS (Armored Gun System) začala vyvíjať firma FMC v roku 1992 ako náhradu za tank M551 SHERIDAN. Pri konštrukcii boli vo veľkej miere použité sériovo vyrábané celky a systémy, čo viedlo k zníženiu ceny a urýchleniu vývoja. V roku 1994 dodal výrobca US Army šesť prototypov na skúšky. Po skúškach ktoré trvali osemnásť mesiacov a tank v nich splnil všetky požadované parametre, US Army vyhlásila tank za pripravený pre sériovú výrobu.

   Technický popis

   M8 je ľahký tank skonštruovaný tak aby poskytol vysokú palebnú silu a dostatočnú ochranu pri nízkej hmotnosti vozidla, ktorá umožňuje jeho ľahkú leteckú prepravu. Pre tieto parametre je tento tank vhodný pre jednotky rýchleho nasadenia. Tank má klasické usporiadanie. V strede prednej časti sedí vodič, v strede je dvojmiestna otočná veža s kanónom a v zadnej časti je pohonná jednotka.
   Korba aj veža sú zvarené z hliníkového panciera a sú prispôsobené k montáži prídavného panciera. Podvozok sa skladá zo šiestich párov pojazdových kolies, ktoré sú odpružené torznými tyčami. Podvozok je konštruovaný tak aby umožnil vzdušný výsadok vozidla. Na tank sa dajú použiť sady prídavného panciera v troch stupňoch odolnosti. Prvý stupeň poskytuje ochranu pred strelami ručných palných zbraní, črepinami delostreleckých granátov a bežnou muníciou ťažkých guľometov. Druhý stupeň odoláva priebojnej munícii ťažkých guľometov a trieštivotrhavej munícii malorážových kanónov. Tretia sada poskytuje najväčšiu ochranu napríklad proti kumulatívny strelám pancieroviek.
   Tank je vyzbrojený kanónom M35 kalibru 105 mm, ktorý je stabilizovaný v dvoch rovinách a má námer -10° až +20°. Kanón má nabíjací automat v ľavej časti veže. Zásobník automatu obsahuje 21 nábojov a je oddelený od priestoru posádky. Ďalších 9 nábojov je umiestnených v korbe. Kanón môže strieľať všetkými druhmi munície kalibru 105 mm štandardizovaných v NATO. S kanónom je spriahnutý guľomet M240 kalibru 7,62 mm.
   Strelec sedí pred veliteľom v pravej časti veže. K dispozícii má denný/nočný (termovízny) zameriavač s integrovaným laserovým diaľkomerom. Zobrazenie zo zameriavača môže na svojom displeji sledovať aj veliteľ. Vpravo vedľa kanónu sa nachádza záložný optický zameriavač. Tank je vybavený integrovaným digitálnym systémom riadenia streľby s balistickým počítačom. Veliteľ môže mať k dispozícii 12,7 mm guľomet M2, 40 mm granátomet Mk 19 alebo 7,62 mm guľomet M240A2, ktoré môžu byť umiestnené na veži. Na veži je na každej strane umiestnený osemhlavňový vrhač zadymovacých granátov.
   V zadnej časti je vznetový motor Detroit Diesel 6V92TIA s výkonom 427 kW. Motor tvorí s automatickou prevodovkou jeden celok. Tento motorový blok je v tanku umiestnený tak, že umožňuje jeho ľahkú a rýchlu výmenu v poľných podmienkach. Objem palivových nádrží je 570 litrov.

   Použitá literatúra
ATM č.12/1999; Lehký tank AGS M8, autor: Ing. Ján Martinec
ATM č.9/1996; M8 AGS

   Linky
FEDERATION OF AMERICAN SCIENTISTS

  « SPÄŤ Fotoalbum »