JT-34TECHNICKÉ ÚDAJE :
 Dĺžka v prepravnej polohe8 900 mm
 Šírka3 000 mm
 Výška3 000 mm
 Výkon motora373 kW
 Maximálna rýchlosť na ceste55 km/h
 Dojazd na ceste300 km

   "Žeriavový tank na podvozku stredného tanku T-34" JT- 34 bol určený pre manipuláciu s predmetmi do hmotnosti 10 ton. Mohol byť použitý aj ako vyslobodzovací tank pre ľahšiu bojovú a kolesovú techniku. Tank bol vyrábaný v Československu pre potrebu vlastnej armády.

   Technický popis

   Veža bola zvarená z pancierových plechov s hrúbkou do 12 mm a rozdelená na dve časti. Prvú časť tvoril priestor pre žeriavnika, ktorý mal vstupný horný poklop, dva bočné kruhové poklopy a dva čelné poklopy. Vnútri sa nachádzali ovládacie prvky hydrauliky, prístrojový panel, rádiostanica a pozorovací prístroj pre prácu s uzavretými poklopmi a priezormi. V druhej časti oddelenej prepážkou je pohonná jednotke žeriavu, ktorou je benzínový, vzduchom chladený osemvalec TATRA T603C. Motor cez prevodovku a pružnú spojku poháňal hydraulické čerpadlo. Prístup k motoru a čerpadlu bol iba zhora cez dvojicu ichobežníkových dverí. Po stranách žeriavnikovej búdky boli čapy pre otočné uloženie výložníku. Jeho vertikálny pohyb zabezpečovala dvojica hydraulických piestov. Výložník sa skladal z pevného ramena, ktoré v sebe skrývalo aj výsuvné rameno s hydraulickým valcom, nosných, oporných a vodiacich kladiek navíjacieho bubnu s ukotveným lanom a mechanizmus brzdy zdvihu. Oceľové lano malo priemer 20 mm. Do čapov na konci výložníku bolo možné ukotviť nástavné rameno s hákom pre zdvíhanie ľahších bremien. V prepravnej polohe bol výložník otočený dozadu. Pre jeho ukotvenie sa používala sklopná podpera.
   Podvozok bol použitý z tanku T- 34- 85. Na bokoch pribudli kotviace miesta na uchytenie doplnkovej výbavy. Nad motorovým priestorom bol nosný rám, ktorý slúžil na prepravu nákladu (napríklad tankového motoru). Pohonnou jednotkou bol vznetový, kvapalinou chladený dvanásťvalec V- 2- 34 (V- 2- 34M). Objem vezeného paliva bol 872 litrov, z toho 602 litrov vo vnútorných nádržiach a 270 litrov v troch vonkajších nárdžiech.
   Tank bol vyzbrojený ľahkým guľometom DTM kalibru 7,62 mm, ktorý bol umiestnený na pôvodnom mieste ako u štandardného tanku (v pravo vedľa vodiča).

   Použitá literatúra
ATM č.10/1999; Jeřábový tank JT-34, autor: Ing. Jan Martinec


  « SPÄŤ Fotoalbum »