BVP-1MATECHNICKÉ ÚDAJE :
 Dĺžka6 735 mm
 Šírka2 980 mm
 Výška2 460 mm
 Svetlá výška370 mm
 Bojová hmotnosť13 870 kg
 Výkon motora220 kW
 Maximálna rýchlosť :
    - na ceste65 km/h
    - pri plavbe7 km/h
 Posádka3+6

   Modernizované bojové vozidlo pechoty BVP- 1MA je bojové pásové opancierované vozidlo motostreleckého družstva s vysokou manévrovacou schopnosťou. Účelom modernizácie bolo zvýšenie pohyblivosti, palebnej sily a ochrany jednotiek na bojisku. BVP- 1MA bolo vyvinuté vo Vojenskom opravárenskom podniku VOP 026 Šternberk. Prvý krát bolo vozidlo predstavené na výstave IDET v roku 1999.

   Technický popis

   Najdôležitejšou zmenou na vozidle je bojová veža. Vo veži je pracovisko strelca, ktorý obsluhuje rýchlopalný kanón Bushmaster II kalibru 30 mm s automatickým nabíjaním. Zásoba munície je rozdelená do dvoch muničných boxov, v každom je po 100 nábojoch. Kanón je stabilizovaný v dvoch rovinách. K jeho zameriavaniu slúži pasívny noktovízny zameriavač prepojený so streleckým počítačom. Celý vežový komplet má označenie KUKA E8. Na veži je umiestnených celkovo osem výmetníc zadymovacích granátov. Celá veža je doplnená mechanicky pripevneným prídavným pancierom.
   Pre zvýšenie bezpečnosti posádky bolo zosilnené dno transportéra, boli inštalované protivýbuchové náplne palivových nádrží, doplnený systém detekcie a indikácie ožiarenia laserom, z interiéru boli odstránené ľahko horľavé materiály. Maskovanie bolo prispôsobené tak, aby znižovalo rádiolokačný odraz a tepelné vyžarovanie. Pozorovacie prístroje boli nahradené pasívnymi s protilaserovým filtrom. Vozidlo je vybavené novou rádiostanicou, ktorá umožňuje aj prenos dát a družicovým a pozemným systémom orientácie a navigácie.
   Pre zlepšenie jazdných parametrov boli namontované nové torzné tyče, doplnené tlmiče perovania na druhom páre pojazdových kolies a bola zvýšená účinnosť bŕzd. Pre prevádzku na verejných komunikáciách bolo zmenené vonkajšie osvetlenie a signalizácia na vozidle, doplnené spätné zrkadlá, pásy boli prispôsobené na montáž gumových pätiek.
   Modulárna architektúra modernizovaného vozidla umožňuje, pri zachovaní si pôvodných dobrých vlastností vozidla BVP-1 (vysoká rýchlosť v teréne, plávatelnosť, dostatočná pancierová odolnosť, spoľahlivosť), využiť aj na ďalšie účely:

  • montáž ľubovolnej veže s hmotnosťou do 2000 kg a s priemerom koša do 2100 mm
  • vozidlo palebnej podpory vyzbrojené otočnou vežou s inštalovaným mínometom do kalibru 120 mm
  • stíhač tankov vyzbrojený protitankovými riadenými strelami
  • protilietadlový komplet vyzbrojený malokalibrovým kanónom a protilietadlovými riadenými strelami
  • predsunutá delostrelecká pozorovatelňa

   Použitá literatúra
ATM č.7/1999; BVP-1 MA, autor: Ing. Jan Martinec
APOLÓGIA č.1/2000; BVP-1 MA. Modrnizované bojové vozidlo pechoty, autor: Miroslav Gyürösi


  « SPÄŤ Fotoalbum »